Do czego warto użyć migdałów?

Migdały to jedne z najpopularniejszych orzechów, choć tak naprawdę są to pestki migdałowca. W Polsce najczęściej sprzedawane są te kalifornijskie, choć za znacznie bardziej ekologiczne uchodzą migdały hiszpańskie. Spożywać je można prażone jak i naturalne. Bardzo dużą popularnością cieszą się również migdały blanszowane (https://www.bee.pl/targroch-migdaly-blanszowane-1-kg_p997648.html). Z jakich właściwości słyną te orzechy i do czego je zastosować?

Z jakich właściwości słyną migdały?

Migdałom przypisuje się całkiem sporo właściwości prozdrowotnych. Co więcej, posiadają one również pozytywny wpływ na nasz wygląd zewnętrzny. Dzięki nim możemy liczyć na lepszy wygląd skóry, włosów i paznokci. W migdałach znajdziemy sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Z tego też względu migdały powinny znajdować się w diecie każdego świadomie dbającego o siebie człowieka. Bogactwo witaminy E sprawia, że migdały mają szansę zadbać o atrakcyjny wygląd naszej skóry. Migdały sprzyjają również prawidłowemu funkcjonowaniu układu krążenia. Dzięki migdałom możemy liczyć na znacznie mniejsze ryzyko zawałów oraz udarów. Co więcej, w migdałach znajdziemy spore ilości błonnika. Z tego też względu migdały usprawniają pracę układu trawiennego. Dzięki nim znacznie lepiej pracują również nasze jelita. Duża zawartość potasu w migdałach sprawia, że migdały są w stanie zapobiec pojawieniu się niektórych chorób cywilizacyjnych takich jak na przykład cukrzyca typu drugiego.

Do czego warto wykorzystać migdały?

Migdały znalazły bardzo szerokie zastosowanie. Możemy z powodzeniem chrupać je solo. Będą stanowiły również super dodatek do porannej porcji owsianki. Co więcej, na bazie migdałów można przygotować smakowite ciasto. Mąka migdałowa nie zawiera glutenu, dlatego mogą ją spożyć nawet osoby z celiakią oraz nadwrażliwością na gluten. Dużym zainteresowaniem cieszą się również migdały blanszowane. Migdałów blanszowanych znalazły zastosowanie, o którym wspomniano powyżej. Z powodzeniem możemy wykorzystać je również do dekoracji ciast. Do wyboru mamy zarówno migdały blanszowane w słupkach jak i migdały blanszowane w płatkach. Migdały, zarówno zwyczajne jak i blanszowane znajdziemy w większości popularnych supermarketów. Jeżeli zależy nam na jak najwyższej jakości migdałach, dobrym rozwiązaniem będzie zakup tych ekologicznych. Zakupimy je w sklepach ze zdrową żywnością. Migdały są stosunkowo drogie, chociaż ich cena i tak jest znacznie atrakcyjniejsza niż cena orzechów pekan czy orzechów brazylijskich. Jeżeli chcemy zakupić migdały w dobrej cenie, przejrzyjmy kilka ofert.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez azerbaijan_stockers - pl.freepik.com